Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kleť, 1084m n.m.

klet.jpg

Kleť je se svou nadmořskou výškou 1084m nejvyšší horou Blanského lesa. Její název patří k jedněm z nejstarších pojmenování českých hor, což lze ověřit z historických pramenů, stejně jako početné zmínky o hojnosti tamější zvěře.

Kleť samotná poskytuje unikátní rozhled v celém okruhu 360° a byla v minulosti využívána zejména jako místo vhodné pro mapování okolí. Z naší rozhledny, kterou dal vystavět v roce 1822 kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku, lze dokonce spatřit krásu Alp. Patří k nejstarším rozhlednám v Čechách a je pojmenována po svém zakladateli - Josefova věž.

Horská chata byla vystavěna o celé století později, v roce 1925. Nese název po své patronce, kněžně Terezie ze Schwarzenberku - Tereziina chata.

Na Kleť každoročně zavítá několik tisíc turistů z různých koutů regionu a celé České Republiky. Je snadno dostupná ze všech klíčových měst a míst v okolí (Český Krumlov, Zlatá Koruna, Křemže...) a to jak automobilem, tak i cyklostezkami. Na samotný vrcholek vede několik cest a lanovka dlouhá 1752m, která funguje již od roku 1961. Z kulturních akcí stojí za vidění například známý Běh na Kleť konaný v zimě nebo návštěva planetária a hvězdárny.

Další technickou dominantou Kleti je vysílač jižní Čechy a vysílač ČT, vysoký 180m.

zdroj: http://www.klet.com/

 

 

klet-mapa.jpg      Vrchol Kleť je pro svou polohu a krásnou přírodu velmi navštěvovaným místem a tak není divu, že tyto okolnosti přispěly i ke vznilu Klubu přátel hory Kleť a Svobodného spolku Kokosi na Kleti. Klub přátel hory Kleť je zde pak známý zejména svým organizováním netradičních sportovních klání jako je Himalájský Tygr a Himalájský Medvěd. Účastník musí vlastními silami vystoupat na horu Kleť a podle výstupů může pro sebe získat slušivou přezdívku s platností jednoho roku. Tygr se pak běhá (je možné použít i kolo) v květnu a Medvěd v prosinci. Největším Tygrem mezi Tygry je Tomáš Hommer, který horu zdolal 13x.

Máte-li zájem o účast, pak Vás jistě budou zajímat následující odkazy: http://www.klubklet.cz/web/index.php      a       http://www.kokosinakleti.cz/   

  

 

klukklet-banner.gifkokosi-banner.gif

 

                                                                                                                     

O přírodní rezervaci, slunečních hodinách na Kleti, České lesnické jednotě a dalších zajímavostech se více dozvíte z níže přiložené fotogalerie, pořízené pro ty, jenž při toulkách naším regionem rádi obohatí také svého ducha.