Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mizí další živočišný druh - síh maréna

Síh maréna

latinsky: Coregonus maraena

Vzhledem připomínají spíše „bílou rybu“, protože obvykle mají stříbřité zbarvení a malou hlavu s nepříliš velkými ústy. Většina síhů obývá rozlehlé stojaté vody v chladnějších oblastech celé severní polokoule. Obvykle se zdržují ve sloupci na otevřené vodě a živí se planktonem. Původně se maréna vyskytovala ve vodách Polska, Švédska a Finska – tedy států sousedících s Baltským mořem. Byla vysazena i v řadě dalších evropských zemí, ale vzhledem k taxonomickým nejasnostem je současný výskyt obtížné zmapovat. Síh maréna je velká ryba – mezi síhy jeden z největších druhů, dosahující ve své domovině délky až kolem 1 m. U nás ovšem takových rozměrů nedosahuje. Do Čech nechal jikry marény poprvé dovézt do svých rybníků třeboňský rybníkář Šusta poprvé v roce 1882 a od roku 1887 se u nás daří produkovat násady tohoto druhu umělým výtěrem. Asi největší proslulosti dosáhla v tomto ohledu Lipenská údolní nádrž, kde se marény v určitém období lovily celkem pravidelně a dosahovaly i poměrně slušných rozměrů. Maréna je velmi citlivá na stres, poranění a zákal vody. V posledních letech se vlivem značného prokřížení s peledí z našich vod čistokrevná maréna téměř vytratila. Není tomu tak jen u nás, podobné je to i jinde v Evropě. Jedna z mála populací původní čistokrevné marény údajně přežívá ve Štrbském plese ve Vysokých Tatrách, kde je maréna sice nepůvodní, ale nebyly zde vysazeny žádné jiné druhy síhů.

Zdroj: http://www.chytej.cz/atlas-ryb/sihi-marena/

Co se týče výskytu marény ve Štrbském plese, bylo však zaznamenáno, že zde je tato ryba na vymření.

„Štrbské pleso bylo označené s velkou pravděpodobností za jedinou lokalitu na světě, kde se čistá forma síha marény ještě vyskytovala,“ uvedl ekolog Pavol Kráľ ze státních lesů Tatranského národního parku.

„Ve Štrbském plese žije ještě několik jedinců, kteří by se dali spočítat na prstech jedné ruky, možná dvou. To je natolik malý počet, že není šance k dalšímu přežití tohoto druhu v jezeře,“ dodal ekolog.

Rybáři se vzácné rybě snažili pomáhat tím, že lovili živočichy, kteří pro ni představují potravinové konkurenty. Ani to však nepomohlo. Selhaly rovněž všechny pokusy o umělý odchov. Podle odborníků se pod vyhynutí unikátní ryby podepsala především zhoršená kvalita vody v důsledku aktivit člověka. Zmíněná ryba byla do Štrbského plesa uměle vysazena v roce 1929 a ještě v roce 1986 byla označena za druhou nejpočetnější v plese.

Zdroj: http://www.novinky.cz/veda-skoly/401388-vzacna-ryba-postupne-mizi-ze-strbskeho-plesa.html