Jdi na obsah Jdi na menu
 


"Kudy na Kleť "

KLEŤ 1084 m n. m.

 

 14072012993.jpg 

 

klet.jpg

Kleť je se svou nadmořskou výškou 1084m nejvyšší horou Blanského lesa. Její název patří k jedněm z nejstarších pojmenování českých hor, což lze ověřit z historických pramenů, stejně jako početné zmínky o hojnosti tamější zvěře.

Kleť samotná poskytuje unikátní rozhled v celém okruhu 360° a byla v minulosti využívána zejména jako místo vhodné pro mapování okolí. Z naší rozhledny, kterou dal vystavět v roce 1822 kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku, lze dokonce spatřit krásu Alp. Patří k nejstarším rozhlednám v Čechách a je pojmenována po svém zakladateli - Josefova věž.

Horská chata byla vystavěna o celé století později, v roce 1925. Nese název po své patronce, kněžně Terezie ze Schwarzenberku - Tereziina chata.

Na Kleť každoročně zavítá několik tisíc turistů z různých koutů regionu a celé České Republiky. Je snadno dostupná ze všech klíčových měst a míst v okolí (Český Krumlov, Zlatá Koruna, Křemže...) a to jak automobilem, tak i cyklostezkami. Na samotný vrcholek vede několik cest a lanovka dlouhá 1752m, která funguje již od roku 1961. Z kulturních akcí stojí za vidění například známý Běh na Kleť konaný v zimě nebo návštěva planetária a hvězdárny.

Další technickou dominantou Kleti je vysílač jižní Čechy a vysílač ČT, vysoký 180m.

zdroj: http://www.klet.com/

 

 

klet-mapa.jpg      Vrchol Kleť je pro svou polohu a krásnou přírodu velmi navštěvovaným místem a tak není divu, že tyto okolnosti přispěly i ke vznilu Klubu přátel hory Kleť a Svobodného spolku Kokosi na Kleti. Klub přátel hory Kleť je zde pak známý zejména svým organizováním netradičních sportovních klání jako je Himalájský Tygr Himalájský Medvěd. Účastník musí vlastními silami vystoupat na horu Kleť a podle výstupů může pro sebe získat slušivou přezdívku s platností jednoho roku. Tygr se pak běhá (je možné použít i kolo) v květnu a Medvěd v prosinci. Největším Tygrem mezi Tygry je Tomáš Hommer, který horu zdolal 13x.

Máte-li zájem o účast, pak Vás jistě budou zajímat následující odkazy:

http://www.klubklet.cz/web/index.php a http://www.kokosinakleti.cz/

   

  

 

klukklet-banner.gifkokosi-banner.gif

 

                                                                                                                     

 

 

 

Rubriky

"Masáž po žluté"

Příspěvků: 0