Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poslanci přihráli developerům pozemky

 

Poslanci upřednostnili v zákonu o Státním pozemkovém úřadu kontroverzní klauzuli, která developerům otevřela cestu ke stovkám hektarů půdy a živelné výstavbě v národních parcích. Je třeba veřejnosti zdůraznit, že se nejedná pouze o problém NP Šumava, ale o problém všech národních parků v ČR.

Stát tak bezplatně převede lukrativní pozemky v bezprostředním sousedství obcí do jejich vlastnictví. Obce je pochopitelně budou obratem rozprodávat developerům nebo zájemcům o stavbu luxusních domů tak, jak to známe již z minulosti
 
Bez zajímavosti není, že nezávislým výzkumem spol.  Factum Invenio bylo zjištěno, že 71 % lidí v ČR je proti výstavbě nových lanovek či sjezdovek v Národním parku Šumava.
 
 
František Krejčí, bývalý ředitel NP Šumava, řekl v této souvislosti, že pozemky jsou důvodem všech změn, které se na Šumavě v posledních letech dějí. Zřejmě tím myslí ...
 

Senát sice v říjnu odhlasoval pozměňovací návrh senátora Miroslava Krejči (nezávislý, Strakonicko), podle něhož by zákon umožnil převody pouze v případě, že obec chce pozemky použít pro veřejně prospěšné stavby.  Poslanecká sněmovna však 19.12.2012 tento senátní návrh přehlasovala a prosadila původní vládní verzi.