Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chataři a chalupáři spojte se!

 

Neodpustíme si vás upozornit na zajímavý článek o tom, jak si necháváme ničit přírodu a klasické rekreační stavby našich předků, které jsou pro tuto krajinu typické již řadu desetiletí a které jsou raritou možná v celém světě (http://www.novinky.cz/domaci/322872-ceske-chatareni-a-chalupareni-likviduji-developeri.html)

To, že rozvoj developerské výstavby rekreačních zařízení nemá v naší zemi obdobu a do chráněné krajiny nepatří, všichni víme, ale málo kdo se proti tomu ohradí, a pokud ano, nebývá celkem moc úspěšný. Kdo si chce udělat na věc vlastní názor, doporučujeme navštívit příhraničí Šumavy u našich západních sousedů a zjistíte, že výstavba satelitů jako je v Borové Ladě na Šumavě nebo v Lipně nad Vltavou nepřipadá v úvahu. V obci najdete sotva 2 restauranty a jinak jen původní zrekonstruované chalupy, nebo starší domy. Komplexy hotelů a shluky moderních staveb zbudované na zeleném drnu zde prostě nenajdete. Mezi jednotlivými nemovitostmi pak zpravidla nenajdete ani ploty. Tzv. krajinný ráz pak má úplně jiný charakter, než na české straně.

Pokud si chce opravdu užít dovolenou v přírodě, stylově, v klidu a v pohodě, zkuste využít právě původních stylových chalup, nebo chat s vlastní historií a věřte, že budete spokojeni a ostatní vám nakonec budou závidět. A věřte, že sami poznáte, jakou přidanou hodnotu má vyprávění domorodců o jejich krajině a minulosti.

Víte například, že na Horské Kvildě na Šumavě žije otec známého architekta Pavla Pavla, co jako jediný člověk rozhýbal sochy na Velikonočních ostrovech? To místo poznáte, my vám poradíme. Na zahrádce má vyřezávané sochy. A známe i jedno tajemství. V jeho dílně na dokončení čeká dřevěná kopie jedné ze soch z Velikonočního ostrova a voják Švejk.

 

 

dscf0074.jpg

 

 

dscf0057.jpg

 

dscf0073.jpg

 

Najdeš 61 rozdílů?

 

foto - ves na bavorské straně Šumavy (klikni)

 

a

šílenosti v Čechách například na Šumavě - Borová Lada

 

54 apartmánů a 7 rodinných domů tomu říkáme soukromí a klid v Národním parku Šumava

 

http://bydleni.idnes.cz/borova-lada-nabizi-ekologicke-domy-se-sindelovou-strechou-pni-/reality_bdp.aspx?c=A070703_182334_bydleni_web

http://www.borovalada.com/cz/cz/3_2/index.html

 

 

 

 

 

rb1.jpg

 

 

br2.jpg

 

Na to, že jsme před rokem 1989 nadávali na socialistickou výstavbu, je to tedy dost mizerný výsledek. Kdyby se každý z těch, co si zde zakoupil za několik milionů tzv. chalupu, ubytovával v soukromí, možná by zdejší starostové nemuseli řvát, že jejich obec trpí vysokou nezaměstnaností. Protože že by se turisté jezdili dívat na Šumavu zrovna na tohle, o tom dost pochybujeme. Proč tedy takové projekty zastupitelstva schvalují, že? Že by návštěvník Šumavy, který má ve vile saunu, televizi, bazének, kuchyňské vybavení za 100.000,- Kč a 2 stání na X5tku narvanou po střechu nákupem z Globusu potřeboval jít do místní hospůdky na guláš nebo tlačenku a pivo a na pokec s domorodci? Tomu snad někdo věří? Kolik dní v roce zde stráví majitelé těchto pozemků, o které obec nenávratně přišla a hyzdí tu Šumavu? Hm, opravdu skvostný pohled na tu nedotčenou krajinu, co? Jak je možné, že v Bavorsku je ta obec jiná? No asi proto, že tam pozemky mají pro jejich majitele skutečnou hodnotu, a nikdy by je k těmto účelům neprodali.